Jak globalizacja wpływa na ekonomię?

Tak jak w wielu światowych kasynach znajdują się gry karciane, tak też również w wielu krajach prowadzone są istotne giełdy oraz transakcje ekonomiczne. Dziś mówimy o zjawisko powszechnej globalizacji rynku. Jaki ma ona jednak wpływ na ekonomię?

Czym jest globalizacja?

Globalizacja gospodarki światowej to zjawisko, które trudno jest zamknąć w jednorodnej definicji. Można o niej jednak mówić jako o sposobie umiędzynarodowienia gospodarki. To także szereg działań, które mogą mieć mniejszy lub większy wpływ na wiele istotnych spraw: życie codzienne, kulturę, bankowość, finanse. O globalizacji gospodarki możemy mówić również w kontekście procesów, które polegają na udostępnieniu rynków zbytu i kapitału innym krajom, nawiązywanie szerszej współpracy ekonomicznej. Powstaje zatem coraz więcej więzi i sieci ekonomicznych czy kapitałowych. Na globalizację niewątpliwie wpływ ma rozwój nowoczesnych technologii, zwłaszcza informatycznych. Następuje zatem przepływ pieniędzy oraz informacji w skali globalnej.

Wpływ globalizacji na ekonomię

Nie da się ukryć, że z globalizacją związane są zarówno plusy jak i minusy. Z jednej strony zyskuje się łatwy dostęp do produktów i rynków z całego świata, z drugiej jednak znaczenia nabierają głównie korporacje. Z globalizacją związane są takie problemy jak: brak sprawiedliwego handlu, pogłębianie się różnic w poziomie życia na świecie, wzrost znaczenia międzynarodowych korporacji, mniejszy wpływ na gospodarkę ze strony państwa, zbyt silny wpływ jednej kultury na drugą czy też niszczenie środowiska przyrodniczego w celach uzyskania jeszcze większych zysków i wyników. Często mówi się, że za większość rzeczy odpowiada jedynie wąska grupa osób, przez co okazuje się, że od ich decyzji zależy życie kilku miliardów ludzi. Przykładem tego są właśnie maklerzy giełdowi czy przywódcy państw, którzy spotykają się w ramach G8 czy G20.

Globalizacja ma znaczący wpływ na zwiększenie szybkości przepływu kapitału, usług i ludzi. Dzięki temu sama globalizacja w sobie z jej efektywnymi działaniami może mieć wpływ na wzrost gospodarczy, rozwój danego regionu. To właśnie wszelkiego rodzaju umowy, kooperacje sprawiają, że dziś dzięki globalizacji rozwój nowych technologii następuje znacznie szybciej. Ponadto mamy do czynienia z największą w historii wymianą handlową. Polska podpisuje umowy o wymianie i stosunkach handlowych nie tylko z państwami ościennymi, lecz i krajami z różnych kontynentów. Dzięki temu w naszych sklepach możemy znaleźć produkty importowane z Japonii, Australii, Brazylii, państw afrykańskich. My zaś z kolei możemy wysyłać do tych krajów własną żywność, technologie. Globalizacja ma także wpływ na turystykę, która jest przecież ważną częścią ekonomii. Podróżujemy coraz więcej, a także coraz częściej kraje znoszą wizy dla obywateli innych państw, przez co wyjazdy do nich są o wiele łatwiejsze i bardziej dostępne.

Z pewnością jednym z największych minusów globalizacji są wahania na rynkach światowych. Wydarzenia na Bliskim Wschodzie są w stanie sprawić, że w krótkim czasie ceny benzyny na stacjach mogą ulec podwyższeniu lub obniżeniu. Wahania kursów walut sprawiają, że nasze wakacje, kredyty we frankach mogą być droższe lub tańsze. To w 2008 roku od upadku kilku amerykańskich banków rozpoczął się wielki kryzys, którego skutki są obecnie wciąż w wielu miejscach odczuwane. Ponadto dziś dzięki globalizacji wiele krajów sprowadza do siebie produkty taniej niż wynoszą koszta rodzimej produkcji, co jest w szczególności zagrożeniem dla rolników, danych dziedzin gospodarki.

Jak zatem widać, globalizacja ma istotny wpływ na światową czy lokalną ekonomię. Niesie ze sobą wiele możliwości, jak i również zagrożeń. Najważniejsze jest zatem wytworzenie instrumentów, które będą w stanie przeciwdziałać negatywnym jej aspektom.  

0 / 5. Ocen: 0

Polscy bukmacherzy online

Back to top button